۴ اجزای اصلی برای طراحی کمپین های رسانه ی اجتماعی

آیا شما هم در گیر و داد طراحی و تشکیل کمپین های رسانه ی اجتماعی هستید؟

سانی گنگولی(Sonny Ganguly)در این مقاله۴ عامل اساسی که باعث پیشرفت در رسانه ی اجتماعی و افزایش سود سالانه می شود را به تفصیل شرح داده است.همه ی کمپین های موفق در دنیا از اصول خاص و مشترکی پیروی می کنند.

digital-campaign

۱)طراحی نقشه ای دقیق

شروع هر کمپین با برنامه ایی دقیق است .این برنامه باید با هدف شما کاملا تطبیق داشته باشد.قبل از نوشتن برنامه ی کمپین حتما درباره ی کاربران اجتماعی در شبکه های مورد نظرتان تحقیق کنید و بیشتر به دنبال پیشرفت در رسانه های اجتماعی باشید تا رقابت ،به یاد داشته باشید این روزها که شبکه های گوناگونی وجود دارد و  هر کدام برای هدف خاصی هستند.برای مثال اینستاگرام و فیس بوک برای نسل امروز یا همان نسل دیجیتال هستند نه برای قبل از آن.

به محض اینکه تصمیم به تشکیل کمپین در رسانه های اجتماعی مورد نظر خود را گرفتید حتما بودجه  و منابع خاصی را به آن اختصاص دهید.

۴۹درصد از رهبران تجارت جهانی تصمیم به افزایش بودجه ی رسانه ی اجتماعی دارند. بودجه بندی کمپین خود را با دقت مشخص کنید و بهترین پلت فرم را برای کمپین خود تعیین کنید. بعد از تحقیق درباره ی ایده و طرح، بودجه ی مناسب، تیم مورد نظر خود را انتخاب کنید. فراموش نکنید برای طراحی کمپین موفق شما نیازمند تیمی حرفه ایی هستید که متناسب با اهداف کمپین در هر پلت فرمی فعالیت کنند. آخرین مرحله ی کمپین های رسانه ی اجتماعی، مقیاس اندازه گیری است به عبارتی دیگر شما باید میزان موفقیت و نرخ بازگشت سرمایه ی کمپین خود را اندازه بگیرید برای همین کار باید اهدافتان را کامل و دقیق تعریف کنید.

۲)اهداف دقیق و روشن

قبل از شروع هر کمپین بازاریابی، شما باید اهدافتان را به وضوح مشخص کنید. برای مثال اگر ابتدای هر کمپین بدانید که خواهان چه چیزی هستید در آخر آنالیز نتایج برایتان آسان خواهد بود.

الف)افزایش آگاهی برند

اگر تجارت شما نسبتا جدید است و یا با محیط رسانه های اجتماعی آشنایی کامل ندارید حتما باید طوری هدف چینی کنید که شما را از همکاران خود متمایز کند یا به عبارتی باعث افزایش آگاهی برند شوید چون اگر مخاطبان و مشتریان با برند شما آشنایی کامل نداشته باشتد ،بدون شک کمپین کمترین اثر را خواهد داشت.

ب)افزایش ترافیک وب سایت

افزایش بازدید کننده های  وب سایت یکی از اهداف هر کمپین بازاریابی است به هر اندازه که تعداد  بازدید کننده ها بیشتر شود ،فرصت های شما هم برای نشر محتوا روی رسانه های اجتماعی  بیشتر خواهد شد.برای آگاهی از افزایش ترافیک وب سایت از گزارشگر و آنالیز حرفه ایی گوگل استفاده کنید تا اطلاعات دقیق مانند :بازدید کلی وب سایت ،بازدید از طریق رسانه ی اجتماعی،زمان روی سایت و اشتغال کاربران اجتماعی را محک کنید.

digital-campaign2

ج)افزایش وفاداری بازدید کننده ها

افزایش ترافیک وب سایت هدف کوتاه مدتی است اما هدفی دیگر اینجا مطرح است آن هم افزایش زمانی است که هر بازدید کننده در وب سایت شما می گذراند.این را فراموش نکنید که کمپین های رسانه ی اجتماعی نیازمند کاربران زیادی است که وب سایت شما را به دفعات برای دریافت اطلاعات بازدید کنند.

د)رشد و ارتقای نرخ تبدیل (نشان دهنده ی درصدی بازدید کنندگان از وب سایت)

اگر در حال حاضر تجارت شما خیلی شناخته شده است و وب سایت شما از قبل بازدید کننده ها ی زیادی دارد پس کمپین شما باید بیشتر روی رشد و ارتقای نرخ تبدیل وب سایت  یا اپلیکیشن مورد نظر تمرکز کند. کمپین هایی را طراحی کنید که از کاربران می خواهد فرمی را پر کنند و در جهت گرفتن مزایایی عضو شوند. همواره نرخ تبدیل را برای جذب مخاطب و مشتری در نظر بگیرید .

۳)ترفیع از طریق کانال

بهترین کمپین های رسانه ی اجتماعی ،بخشی از کمپین های ادغامی بازاریابی هستند.به عبارتی دیگر تمام تلاش های شما در رسانه های اجتماعی از طریق چندین کانال حمایت می شوند که دارای ۲ مزایای مهم است:

کسانی را که شما از طریق رسانه های اجتماعی جذب می کنید به عبارتی بیشتر با آن ها در ارتباط هستید.اما کسانی که در رسانه ها ی اجتماعی فعال نیستند را باید خودتان از طریق ایمیل،سرچ،تبلیغات و….جذب کنید.

۴)تجزیه و تحیلیل کلی

زمانی که شما بخواهید میزان موفقیت کمپین را اندازه گیری کنید باید مقیاس های اصلی را در نظر بگیرید و با توجه به آن ها میزان موفقیت خودتان را از ابتدا تا انتهای کار محک کنید.و همیشه احتمال این را هم بدهید که در آمدی که شما از طریق کمپین های رسانه ی اجتماعی کسب می کنید خیلی بیشتر از کمپین ها ی غیر رسانه ایی است.کمپین های بزرگ رسانه ی اجتماعی باید تاثیر بسزایی روی تعداد فالوورهای شما داشته باشد.

با استفاده از این ۴ ارکان اصلی برگزاری کمپین باید در تجارت مدنظرتان خیلی پیشرفت کنید .

نظر خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *