کمپین تبلیغاتی و معیار سنجش آن

کمپین تبلیغاتی شامل فعالیت های تبلیغاتی است که با سناریو از پیش تعیین شده با پیام هدف مشخص و با برنامه ریزی دقیق به اجرا در می آید. تمام فعالیت های صورت گرفته باید طوری اجرا شود که پیام مناسب در زمان صحیح با بودجه مناسب برای مخاطب مورد نظر ارسال شود و تصویر خوبی در ذهن مخاطب به جای بگذارد. طوری که ارتباط بین مالک برند با مخاطبان را بیشتر کند و آنها را به خرید یا استفاده از خدمات مورد نظر ترغیب کند. اگر معیار سنجش برای کارایی سنجش از ابتدا مشخص نباشد، اجرای آن بی معنی خواهد بود.

کمپین های تبلیغاتی اغلب اوقات با هزینه های  بالایی اجرا می شوند. بارها و بارها شنیده ایم که شرکتی یک کمپین میلیاردی اجرا کرده است. معمولا در بین بحث های مربوط به بودجه و تخصیص آن، موضوع اصلی “کمپین” به فراموشی سپرده می شود. کمپین تبلیغاتی در فارسی به”برنامه جامع تبلیغات” ترجمه شده است.

و اما دیجیتال مارکتینگ به استفاده و کاربرد رسانه های جدید در دنیای تجارت اطلاق می شود که این بازاریابی دیجیتال به اینترنت وابسته است و در دنیای امروز که تمام افراد کارهای خود را آنلاین انجام می دهند، بسیار جواب خواهد داد. در واقع می توان گفت بررسی رفتار مشتری در فضای مجازی و تبلیغ برند در بستر اینترنت را دیجیتال مارکتینگ می گوییم.

در واقع تمایز دیجیتال مارکتینگ با بازاریابی سنتی در این است که برای مشتری اهمیت خاصی قائل هستیم به همین دلیل شرکت ها با استفاده از ابزارهای مختلفی مانند وب سایت، ایمیل، موبایل و شبکه های اجتماعی رفتار مشتری را تحلیل می کنند تا تبلیغات خود را در زمان مناسب و بر روی طیف گسترده ای از کاربران انتشار دهد تا در نتیجه بتوان بهترین بازخورد و نتیجه را از تبلیغات گرفت.

استفاده بهینه از تمام ابزارها در دنیای دیجیتال می تواند بازخور مناسبی را جهت گسترش یک کسب و کار در اینترنت ایجاد نماید. به عبارت دیگر دیجیتال مارکتینگ به استفاده صحیح از شبکه های اجتماعی و ابزارهای دیجیتالی جهت ایجاد ساختار حرفه ای در بستر اینترنت و گسترش آنها از طریق مشخص کردن استراتژی مناسب در این زمینه اطلاق می شود.

بازاریابی اینترنتی شامل مواردی همچون ، بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای، بازاریابی چریکی، بازاریابی ویروسی، بازاریابی ایمیلی، بازاریابی در شبکه های اجتماعی و بازاریابی محتوایی می باشد.

بازازیابی درونگرا بر این اساس بنا شده است که مشتری به دنبال فروشنده می گردد و از طریق ابزرهای مختلف مانند سئو و بازاریابی محتوا و … وب سایت شما مشتری را جذب اطلاعات شما بکند.

استفاده از روش های خلاقانه جهت معرفی محصول به گونه ای که برای مشتری جلب توجه کند و باعث صحبت هرچه بیشتر در مورد برند شما باشد را بازاریابی چریکی می گویند.

بازاریابی ویروس به تبلیغات دهان به دهان و به اشتراک گذاشتن رسانه های اجتماعی توسط افراد گفته می شود. با گسترش شبکه های اجتماعی و استفاد مردم از آنها، رسانه های اجتماعی اهمیت بسیار بالایی پیدا کرده است. استفاده از بازاریابی ویروسی و تولید رسانه های دیجیتال به گونه ای که همه در مورد آن صحبت کنند و رسانه های شما رو به اشتراک بگذارند در حال گسترش است.

نوع دیگری از بازاریابی، بازاریابی ایمیلی است که با استفاده از ایمیل، جهت اطلاع رسانی و برقراری ارتباط با مخاطبین، مارکتینگ صورت می گیرد. بازاریابی ایمیلی در طراحی و پیاده سازی یک کمپین موفق دیجیتال مارکتینگ کمک زیادی می کند.

بازایابی محتوا و بازاریابی در شبکه های اجتماعی نیز از اجزای مهم دیجیتال مارکتینگ هستند.

برای ایجاد ارتباط قوی و موثر با مخاطبین باید در دنیای دیجیتال حضور داشته باشید و واقعیت این است که مردم بیشتر نظر کسی را می پذیرند که خودشان پیشاز آنها مشتری آن برند بوده اند. نه تعریف و تمجید های یک برند از کالا و خدمات خودش. پس باید این تجربه را برایشان یادآوری کنیم.

در دنیای امروز، مردم بیشتر وقت خود را پای کامپیوتر یا موبایل می گذارند، که به آن ها رسانه های دیجیتال می گوییم. مردم در دنیای تبلیغات امروز بیش از توجه به تعریف و تمجیدهای خود برند به تریف و تجربه مشتریان قبلی آن ها اهمیت می دهند.

اما در این بین چالش هایی هم وجو د دارد. اول لینکه تنوع رسانه های دیجیتال باعث می شود تا صاحبان برند برای برنامه ریزی صحیح در هر شبکه ی اجتماعی دچار مشکل شوند. به این دلیل که ده ها شبکه ها اجتماعی سایت های پربازدید و سرویس های ایمیل مارکتینگ، تنها بخشی از رسانه های آنلاین هستند. دوم اینکه هزینه ی پایین و باور غلط در بین مدیران که عدم نیاز به تخصص در رسانه های آنلاین در مقایسه با سایر رسانه ها است که باعث می شود تعداد زیادی از برندها با رویکردهای حرفه ای و غیرحرفه ای را برای تبلیغ به فضای مجازی رو بیاورند و این خود سبب شدت رقابت بین برندها خواهد شد. سوم اینکه هجوم اطلاعات و تبلیغات در فضای مجازی سبب می شود که مخاطبان با حجم زیادی از تبلیغات رو به رو شوند. بسیاری از این افراد با واقعیت آن کالا یا خدمات آشنایی نداشته باشند و سبب کم شدن اعتماد نسبت به محصولات یا خدمات مورد نظر باشد.

اما راهی وجود دارد که بتوانیم تمام این چالش ها را کنار بگذاریم. نکته ی مثبت دیجیتال مارکتینگ در این است که یک سر دوجانبه برای شما مهیا می کند و هم می توانیم از نظرات مشتریان با خبر شویم و هم با اعداد دقیق بدانیم چه نوع مطالبی برای مخاطبان شما جذاب تر است.

اما این موضوع به تنهایی کافی نیست. شما باید با مشتریان رابطه ی خوبی داشته باشید تا هم از نظرات آنها آگاه شوید و هم بتوانید انتطارات مشتریان را برآورده کنید.

یکی از مزیت های دیجیتال مارکتینگ و رسانه های دیجیتال نسبت به سایر رسانه ها، ایجاد تعامل با مشتریان است.

حال باید استراتژی بازاریابی و فروش کلا یا خدمات خود را تحلیل کنید و با تولید محتوای خوب به مشتریان خود این حس را منتقل کنید که برای برند شما فقط فروش دغدغه نیست بلکه در تلاش برای بالا بردن سطح زندگی آن ها هستید.

تمام نظرات مشتری ها را بهتر است به دقت رصد کرده و تشویق شان کنید داستان های خودشان را با دیگران به اشتراک بگذارند. این کلید موفقیت شما در دنیای امروز است.

گسترش کانال ها در رسانه های دیجیتال، مشتریان از کانال های متعدد استفاده می کنند اما هر کدام فعالیت های مختلفی با اهداف مختلف انجام می دهند.

شدت رقابت در کانال های دیجیتال در مقایسه با رسانه های سنتی، نسبتا ارزان هستند که می تواند در دسترس هر کسب و کاری قرار بگیرد. انفجار حجم اطلاعات و داده های مشتریان در رسانه های دیجیتال حجم بسیار زیادی از داده ها را پشت سر می گذارند تا به اطلاعات خود برسند و این بسیار دشوار است که بخواهند بین این دسته ها، اطلاعات درستی به آنها بدهد تا آنها را در تصمیم گیری هایشان به درستی یاری کنند. از سه روش مختلف می توان برای بازاریابی دیجیتال صحیح استفاده کرد.

  1. پاسخ دادن وآغاز تعاملات پویا با مشتری
  2. استخراج اطلاعات با ارزش برای تصمیم گیری بهتر و سریع تر
  3. مدیریت روابط با مشتری در انوع شبکه های اجتماعی

بازاریابی دیجیتال در آینده تمام کسب و کارها را می سازد و تمام تلاش برندها این خواهد بود که با هر کسب و کاری و با هر اندازه ای هر چه سریعتر در مورد ورود جدی تر و تخصصی تر به دنیای بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ فکر کنند.

 

 

نظر خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *